16 Kasım 2016 Çarşamba

Yılanları Neden Aniden Farkederiz?

 Biz İnsanoğlu Yılanları Neden Aniden Farkederiz?

       Japon bilim adamları, biz insanoğlunun yılanları başka hayvanlardan çok daha iyi ve çok daha hızlı farkettiğimizi gözlemlemiş. Ufak bir grup insan üzerinde tecrübe yapan bilim adamları, grubun görsel sistemlerinin yılanları tespit etmeye yönelik özelleştiği iddiasını ortaya attı.
İnsanlar, uzun zamandır vahşi yaşamla iç içe olmuş ve daha sonra şehirler inşaa ederek medeniyeti kurmuştur. Bu zamanda bile hala doğadan ayrılmamış ve yaşamış atalarımızdan gelen çoğu özellikler, gençlerimize kendini gösteriyor. Japon bilim adamları insanoğlunun, özellikle yılanları hemen görebildiğimiz için hususi bir yeteneğe sahip olduğumuzu keşfetti; hatta yılanlar kendini gizleyip kamufle etseler dahi, bu özellik atalarımıza başka hayvanlara göre çok daha fazla avantajlı bir yaşam sağlamışa benziyor.
yilan farketme       Üniversitesi’ndeki bilim adamları, insanoğlunun özellikle yılanları hemen görüp farkedebilme düşüncesinden yola çıkarak; deney grubuna bir sıra resim gösterdi fakat bu resimler zor ayırt edilebilmesi için bulanıklaştırılmıştı. İnsanlar, zararsız hayvanları farkedemedi, fakat özellikle yılan resimleri, gizlenip çok iyi bir şekilde  kamufle edilmiş halde olsalar bile insanlar bunu gayet kolay bir şekilde farkedebildi. Projeyi yürüten ekiptem Hongshen He, “bireyler kesinlikle sürüngenleri tanımada çok iyiler, bunların arasında en iyi şekilde kamufle edilmiş yılanları bile farkedebiliyorlar.” sözlerini kullandı. Bu düşünce, insanoğlunun görsel sistemlerinin tehlike içeren canlıları tetkik için hususi olarak geliştiğini de ileri sürüyor.
Aşağıda bulunan videoda yılanları farkedebildinizmi?


14 yorum:

 1. uzağımız da kalsınlar aman:)))
  kayalarda kamuflaj süper

  YanıtlaSil
 2. Çok itici hayvanlar. Uzak dursunlar.

  YanıtlaSil
 3. Çok ilginç bir konu:) Demek ki beynimiz her şekilde yılanları görmeye programlanmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farklı konular üzerinde yazmaya çalışıyorum ablacığım sizin yazılarınız siteyi süslüyor var olun her zaman :)

   Sil
 4. Bizim bahçede ve ormanda zararsiz bircok yilan var. Gercekten hemen farkediyor insan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlık bir his o ya araştırılması yapılmış :)

   Sil
 5. Bilmiyorum ama nedense ben daha fazla fark ediyorum sanki. Karadeniz bölgesinde büyüyüp ve orada yaşadığım için yılanlar ile resmen iç içeyiz. O nedenle yılan görmediğim gün bir şeyler aksi gidiyor sanki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de bir karadenizliyim.Fındık tarlalarında her an çıkma ihtimali var :)

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Tedirgin olunacak bir şey yok Dilek Hanım :)

   Sil
 7. Valla bizim köyde çok çıkıyo hatta şimdiye kadar 4 ya da 5 taneyi maalesef öldürdük. Çünkü bizim buraların yılanları türkiyedeki en zehirli olanlar üstelik bunlar kaçmıyo saldırıyo.
  Gülücüklü Kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Talha.Ben daha karşılaşmadım karşılaşsam ne olacağını tahmin edemiyorum tepkim nasıl olurdu :)

   Sil