24 Kasım 2016 Perşembe

Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?


Resim Büyüklüğü Sıkıştırma

   
 Sitenizi Hızlandırmak mı istiyorsunuz? Siteniz çok mu yavaş açılıyor.Yavaş açılan site için sizlere site hızlandırma tekniklerinden birisi olan Resim Büyüklüğünü Sıkıştırma tekniğinden bahsedeceğim

     Resim Büyüklüğü Sıkıştırma nedir? Nereden çıktı bu yazı diyebilirsiniz.Hatta ne işe yarar diye de kafanızda sorular olabilir bunun için bu yazıyı yazma gereği duydum.Bu konuyu  çoğu yazarlarımızın dikkat etmediğini fark ettim.Buna ben de dahilim dikkatimden kaçıyor.Siteyi hızlandıracağı için seo anlamında da ilerleme kat etmiş olacağız.Seoyla ilgili diğer yazımı okumak isterseniz  : http://www.emreyildirim.co/2016/10/seo.html

Resim Büyüklüğü Sıkıştırma Nedir?

Sitenize ekleyeceğiniz resimlerin boyutuna bakmaksızın hemen atanlardanız birçoğumuz.Resim büyüklüğü sıkıştırma resmin kalitesini fazla bir oynama yapmadan resmi optimize etmek demektir.Bu anlatım gayet sade ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum .

Resim Büyüklüğü Neden Önemli?

     Resim büyüklüğünü neden önemli diye soru soranlarınız olacaktır.Bu soruya şöyle cevap verebilirim.Sitenizin yavaş açılma sebebi resimlerin boyutlarının çok büyük olması siteyi yavaşlatacaktır.Bu testi yapabilmeniz için sizi Google Page Speed sayfasına davet ediyorum.Bu sayfada sitenizin ya da istediğiniz herhangi bir sitenin sayfasının linkini yapıştırıyorsunuz.Daha sonra sayfanızın hızını incelerken şöyle bir uyarıyla karşılaşacaksınız:
resim sıkıştırma

Sitenizdeki yüksek boyut saklayan resimleri tek tek gösterip düzeltmeniz yönünde  uyarılarda bulunuyor.Bu düzeltmeleri yapabileceğiniz birkaç site önereceğim sizlere.Resim optimize yani sıkıştırma düzeltme işlemini çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz.Artık resimi optimize etmek için Photoshop'u kullanmaya gerek kalmayacaktır.Resimleri birazcık optimize  işleminden sonra sizlerle sonucu paylaşmak istiyorum.


4 yorum:

 1. Merhabalar Emre.Kullandığım resimler orta ölçekte genellikle.Son yayınlarımda ana sayfada resim görünmüyor.Ne yapmam gerektiğine dair fikir verebilirsen çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aytül abla ben burada resim sıkıştırma derken megabayt olarak sıkıştırmadan bahsediyorum.Attığınız resim anasayfada gözükmesini istiyorsanız başlıktan hemen sonra koyabilirsiniz.Bazı temalar öyle entegre edilmiş oluyorlar :)

   Sil
  2. Bu yayınında benim sorduğum konudan bahsetmediğinin farkındayım ablacım.Teknik anlamda yardımcı olabilirsin diye sordum.Temayı kullanalı beri yoktu böyle bir durum.Son zamanlarda oluştu.Belki bir çözüm bulurum dedim.Teşekkür ederim.

   Sil
  3. Abla mailim emre.b.yildirim@gmail.com buradan konuşalım bu konuyu elimden geldiğimce yardımcı olurum :)

   Sil