20 Ekim 2016 Perşembe

Sırt Ağrısından Kurtulmak İçin Ofis Koltuğu Şart

           Sırt Ağrısından Kurtulmak İçin Ofis Koltuğu Şart

      
           
          Ofisteki çalışma koltuğunuz düşmanınız değil dostunuz olmalı. Eğer son günlerde nedenini bilmediğiniz sırt ağrıları yaşıyor, bacaklarınızda u yuşma ve ayak bileklerinizde sızı hissediyorsanız, düşmanınız çok yakında. Hatta tam üzerinde oturuyorsunuz. Size, doğru oturma pozisyonunu sunamayan bir ofis koltuğu sadece sağlığınıza değil, kariyerinize de büyük zararlar verir. Sırtınızda, belinizde ya da bacaklarınızda ağrılar kol gezerken kimse sizden ofisin yıldızı olmanızı bekleyemez, öyle değil mi?
         Artık düşmanınızı tanıyorsunuz. Şimdi kurtulma zamanı geldi ve yeni bir çalışma koltuğu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de biz sizlere tek tek anlatacağız. Bu sayede ofisteki can dostunuza bir an önce kavuşacaksınız.

1- Ofisi Ofis Yapan Koltukların Konforudur!

       Önceliğiniz rahatlık. Siz rahat olun ki; kan dolaşımınız, sindirim sisteminiz, iskelet yapınız ve her şeyden önemlisi “sinir” sisteminiz de rahat olsun. O halde öncelikle “ofis koltuğu gerçekten rahat mı” ona bakacaksınız. Bakmanız gereken yer ise koltuğun oturma bölümü… Eğer çok ince ise bilin ki, beton etkisi yaratacak. Eğer çok kalın ise bilin ki, içine gömüleceksiniz. Seçtiğiniz koltuğun oturma bölümü 5 cm – 8 cm kalınlığa sahip olsun ki, olması gereken yumuşaklık kıvamı yakalanabilsin.

2- Koltuk Dediğin Omurgayı Boş Bırakmaz!

       Çalışma koltuğunuza oturduğunuzda, yaslandığınız bölüm omurganızı tam olarak desteklemeli. Omurga neresi mi? Boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan bölüm… Gözünüzün önüne dümdüz bir hat gelmesin. Omurgada bel oyuntusu denen bir kıvrım var ki, boş bırakırsanız intikamını bel ve sırt ağrısı şeklinde alır. Demek ki neymiş? Ofis sandalyesinin tam olarak bel boşluğuna gelen bölümünde dışa doru bir kavis olmalıymış ki, bel oyuntusunu desteklesin. Omurgayı sarsın ve rahat ettirsin.

3- Boyu Boyunuza, Huyu Huyunuza Göre Olmalı!

     Patronunuza “ben bu masayı istemem, bana daha alçak bir masa al” şeklinde bir serzenişte bulunma şansınız var mı? Yok. O halde çalışma masanızı kendi boyunuza uydurmalısınız. Bunu da ancak alçalıp yükselebilen bir çalışma koltuğuna sahip olarak başarabilirsiniz. Hani oturma alanının hemen alt bölümüne iliştirilmiş minik bir uzantı olur. Bu parçayı kendinize
doğru çekersiniz ve “tısss” sesi eşliğinde sandalyeniz iner ve çıkar. İşte o koltuklar dosttur, candır. Masanın boyunu boyunuza, huyunu huyunuza göre ayarlar. “Tısss”layan koltuk aşktır, alın onu…

4- Hedef Saat 2 Yönünde, Dönüşe Geçiyoruz, Tamam!

     Çalışma masasının dört bir yanına dağılmış malzemeleri, eşyaları gün içerisinde 5 bin kez kullanıyorsunuz. Bir ahtapot misali sağa ve sola, kuzeye ve güneye uzanırken, ısınmamış olan zavallı kaslarınızı ne kadar zora soktuğunuzu biliyor musunuz? Oysa her yöne dönebilen bir ofis sandalyeniz olsaydı, böyle mi olurdu? Oysaki siz de bu sandalyelere sahip olabilirsiniz. Yeni ofis çalışma koltuklarına kazandırılan “360 derece dönebilme” özelliği, patron ofiste yokken şımarmanız ve oyun oynamanız için değil, ani hareketler nedeniyle kas problemleri yaşamamanız için var. Şimdi düşününce, dönen sandalyede vitesi 5’e takıp hızla dönmek de inanılmaz keyifli, arada yapmak lazım. Sonuç olarak hem sağlığınız hem de oyun kaçamaklarınız için her yöne dönebilen bir çalışma koltuğu almalısınız.

5- Sıcaklara Düşman, Size Dost Terletmeyen Kumaşlar

    Ofisiniz eğer sıcak yaz günlerinde bir buzdolabı gibi değilse bunaltıcı sıcaklarından dolayı terletip koltuğa yapış yapış oturmamak için terletmeyen kumaşlardan hazırlanmış bir ofis koltuğu almanız lazım. Neden mi? Cehennemden sızma yaz sıcaklarında kulak memesi kıvamına gelerek pişmemek ve pişik olmamak için!2 yorum:

  1. Ofiste oturan biri olarak çok önemli bir konu olduğunu söyleyebilirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Abi ofis koltuğunu değiştirmek istersen link var incelemek istersen buyur :)

      Sil