8 Ekim 2016 Cumartesi

Girişimcide Olması Gereken 10 Özellik

Girişimci Misiniz?

       

     Bu yazıyı okuduktan sonra girişimci misiniz? yoksa değil misiniz? Bu yorumu kendiniz yapabilecek duruma geleceksiniz diye düşünüyorum.Sizlere birkaç sayfadan derlediğim özellikleri ve benim seçtiğim özellikleri paylaşmak istedim sevgili okurlarım... 


1-Ne kadar İleri Görüşlüyüz?

 
    Girişimci insanlarda en önemli özelliklerden biri olarak sayabiliriz ileri görüşlülüğü.Günümüzde yarının trendini daha önceden sezmek tahmin etmek sizi bir adım daha önde tutacaktır.Diyelim kafanızda bir proje var bu projenin ilerisini kestirebiliyorsanız artık ileri görüşlüsünüz2-Özgüven

     

     Girişimciliğin ön koşulundan biri de risk almaktır.Bu riske de toplumumuzda çoğu kişi girememektir.Bazen elimize fırsatlar gelir ve biz bu fırsatları kaçırırız.Sebebi çok açıktır aslında.Cesaret edip kendimize güvenmeyip yani özgüvenimizin olmaması işe koyulmamızı engelleyici faktörlerden biridir özgüven eksikliği.Girişimci insanlar özgüvenli insanlardır.Özgüveninizi yükseltmek istiyorsanız size bir ipucu kendinize inancınız teknik becerenize olan inanınız sağlam olmalıdır.

3-Zaman Yönetimi


     
       Biz insanlar zaman öldürme de üzerimize yoktur.Ama girişimci insanlar zamanlarını iyi planlayan insanlardır.Bu kişiler kısa süreli ya da uzun süreli planlar yaparak zaman yönetimi yaparlar.Bu plan doğrultusunda çalışmalarını sistemli ve planlı düzenlerler.

4-Finansal Bilgi

     

          Girişimciyseniz finansı bileceksiniz.Parayı, parayı yönetmeyi bileceksin arkadaş.Paranızı iyi bir şekilde değerlendiremezseniz  yatırım olarak girdiğiniz işte zarar edebilirsiniz.Size tavsiyem parayı yönetmek için finansal kitaplar okumanız ve bu konuda bilgilenmenizi tavsiye ediyorum.

5-Motivasyon

     

      Artık girişimcisiniz bir işe başladınız.Yapmanız gereken tek şey işinize odaklanmanız ve bu işe ciddi şekilde yüklenmeniz gerekir.Bir işe başlarken her gün aynı şevkle başlamak sizin elinizde kendi kendinizi motive edebiliyorsanız siz girişimcisiniz.

6-Hırslı olmak!   Çoğumuz hırslı olmanın kötü bir şey olduğunu bilir ama ne kadar önemli bir şey olduğunu toplumumuz fazla anlamış değildir hala.İş başvurusunda hırslı insanlar tercih edilir.Bunun sebebi bu kişiler başarıya aç kişilerdir.Girişimciler için de aynı koşul geçerli her zaman daha iyisi için hırs yapmalıdır ve bunun için savaşan girişimci kazanacaktır.

7-İletişim Becerisi

     

      İyi bir iletişim becerisine sahip değilseniz sizleri artık işe bile almıyorlar.Çalışacağınız insanlar ve şirketler arasında bağlantılar kuracağımız için iletişim becerisi girişimci olmanın özelliklerinin arasında büyük paya sahiptir.Eğer iletişim beceriniz yoksa iletişim becerinizi arttırmak için kurslar vardır.Bunlara başvurmanızı tavsiye edebilirim.

8-Şans

    

     Evet her şeyden önce insanların hayallerini gerçekleştirmeleri için şansının yanında olması gerekir.Şans aslında nedenini nasıl geliştiğini anlayamadığımız şeylerdir diyebiliriz kısaca.Hepimizin ihtiyacı olsa gerek.

9-Korkak olma
    Büyük başarılara imza atmış kişiler genelde büyük riskler alan kişilerdir.Bunlara tarihten birçok isimle örnek verebiliriz.Bu kişiler başarısızlıktan korkmayan kişilerdir.Yaptıklarının peşinden yılmadan motivasyonunu kaybetmeden hedefine yürümelisin.Kaybetmekten korkmamalısın.Başarıya ancak öyle ulaşabilirsin.

10-Yeniliklere Açık Olma

     

    Girişimci insanlar genelde en son teknolojiyi takip eder.En son teknolojiden haberdar olur.Yeniliklere açık olur.Yani olaylara at gözlüğüyle bakmayacağız arkadaş.Yenilikleri reddetmek yerine onları denemeli kullanmalı hatta benimsemeli.Bu bir fikir olabilir düşünce olabilir her şey olabilir.


Yazıma son  verirken okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum.Yorumlarınızı bekliyorum

12 yorum:

 1. Çok önemli günlük hayatta da kullanılacak bilgiler bunlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok önemli bilgiler ama bu aralar çok az okunuyor ya :)

   Sil
 2. Konu da görseller de harika. Sevilen konular böyle konular...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet girişimcilik konusuna merak saldım bu aralar.Kendimi geliştiren yazı tiplerini sizlerle de paylaşmak istiyorum :)

   Sil
 3. Güzel ve doğru başlıklar. Eline sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle yeni girişim içinde olan ya da planlayanlar için öncelikle okunması gereken bir yazı teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Girişimci insanların özelliklerinden birkaçı sadece herkes bu tür yazıları okumalı kanımca.Yorumun için teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Turgay abi yetişemiyorum bu blogların mimlerine kısa zamanda cevap vereceğim :)

   Sil
 6. Verdigin bilgiler için teşekkurler. Guzel bir yazı olmuş. Başarılarının devamıni dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup yorum attığın için ben teşekkür ederim Hasibe.Ben de başarılarının devamını dilerim Hasibe :)

   Sil