16 Ekim 2016 Pazar

5 Adımla Blog Açmak

5 Adımda Blog Açmak

 
    Blog mu açmak istiyorsun?Blog nasıl açılır? Blog açmak istiyorsun ama neler yapman gerektiğini nasıl bir yol izlemen gerektiğini bilmiyorsun dimi.Ya da açtın ama nasıl bir yol izleyeceksin?Kafanda bu tür sorular varsa doğru yerdesin diyebilirim.
   Gün geçtikçe blog yazanların blog okuyanların sayısı artmaktadır.Ne kadar da okumayan bir milletiz desek de az bir artış da olsa blog okuyanların sayısı artmaktadır.

Eğer bloğunuzu tamamlamak gibi bir düşünceniz varsa yapmanız gereken 5 adımdan bahsedeceğim:
1-Yazacağınız blogging platformunu seçiniz.
2-Güvenli bir yerden domain ve host alınız.Size turhostu önerebilirim ama kdv alıyor her yıl için bilginize.İkinci bir seçenek olarak isimtescili öneriyorum.
3-Blogunuzu Yapılandırın.
4-Blogunuzu tasarlayın.
5-Okuyucuların hoşuna giden yazı tipleriyle yazmaya başlayın.Böylelikle hızlıca takipçinizi arttırmış olacaksınız.

1-Blog Platformunuzu Seçiniz
        Blog yazmak için bir çok platformumuz var.Bunlardan birini tercih ederek blog yazmaya başlayabilirsiniz.Ben sizlere blogger ve wordpress’i tavsiye edeceğim sizlere.İkisi de blog yazmak için çok iyi platformlar.
Blogspotu  seçmeniz için birçok nedeniniz var:
*Kullanacağız platform tamamen ücretsizdir.Ancak .comlu bir adres isterseniz cüzzi bir miktar karşılığında .com lu bir adrese geçebilirsiniz.
*Kurulumu  yoktur.Wordpress gibi zahmetli değildir.Hazır platformdur.Kod bilmeyenler için birebir sadece yazıya odaklanmak isteyen arkadaşlarımız için tavsiye edilir
*Yıllardır kullanıyorum.Herhangi bir güvenlik açığıyla ve sitem herhangi bir tehditle karşılaşmadı bugüne kadar.
*Blogunuzu özelleştirmek isterseniz şablon ayarlarından html dili bilirseniz dilediğiniz gibi temayı düzenleme şansınız da olacaktır.
*Bedava olan bu sistem sayesinde Google Adsense reklamı  yayıncılık hakkına sahip olabilirsiniz.Böylece bedavaya kurduğunuz siteden para bile kazanabilirsiniz blogdan para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ederim

2-Güvenilir Yerlerden Domain Alma

İsimtescil Domain alma
        Diyelim ki blogspotu istemiyorsunuz domain alıp sitenize kurumsallık profesyonellik katmak istiyorsunuz.Sitenizin konusuyla ilgili domain alarak bu işe.Bu konuda sizlere isimtescil.net’i öneriyorum.Yılların şirketi diyebiliriz.Gayet de güvenilir.Bugüne kadar yaptığım hiçbir alışverişte sorun yaşamadım.
*Domain alırken insan gözünden yani başkalarının gözünden bakmamız gerekir.Tabiri caizse yaratıcı isimler olmalı siteye giren insanın hafızasında yer edinebilmeli.
*Marka  olmalıdır.
*Aldığınız domain SEOya da uygun bir isim olmalı ki arama motorlarına yazıldığında ilk sayfalarda yerini bulabilsin.Daha çok kısa ve öz isimle ön planda olur.Bir zamanlar 2-3 harfli domainlerin yüksek fiyatlara satıldığını duymuştum bu konu hakkında tam da bir bilgim yok araştırmam gerek.
Gördüğünüz gibi domain alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca anlattık.Ama daha ayrıntılı bir şekilde görmek istiyorsanız aşağıdaki yazımı okumanızı tavsiye ederim.Marka değerinde bir site düşünüyorsanız kesinlikle düşünmelisiniz.

3-Blogunu Yapılandır

     

     Bloggerların bloğunu yapılandırması için çok bir şey yapması gerekmiyor.Dediğim gibi sadece Dns yönlendirmesi gerekiyor.Blogunu yapılandırması için wordpress kullananlara çok  iş düşüyor.Wordpress kurulumunu yaparken aynı zamanda siteyi hosta bağlamaları gerekir 10 dakikalık işlemden sonra wordpress bloğu da kurulmuş olur.

4-Blogunu Dizayn Et

blogger temaları
      Blog dünyası için benim gözümde en önemlisi tasarım.Tasarımı kötü olan sitede yazı ne kadar iyi olursa olsun tercih edilmez.Bunu pazardan meyve almaya benzetebiliriz.Rengi dış görünüşüne göre bir tercih yaparız.Belki de tadı o renksiz olanda daha iyi.Ama insanlar tercih ederken dış görünüşe bakacağından bloğumuzun tasarımı çok eşssiz benzersiz olmalı ve seni yansıtmalıdır.Blog  tema konusunda sıkıntısı olan aşağıda atacağım mailime mesaj atabilir.Yardımcı olabilirim.İlk izlenim çok önemlidir unutmayın!BLog temaları için sizlere THEMEFOREST’İ önerebilirim.Üzerine Youtube üzerinden blogger tema editleme düzenleme yazarsanız da birçok eğitim videosu bulabilirsiniz.Günde 1-2 saat çalışarak blogger tema editlemeyi de çok kısa sürede öğrenebileceğinizi düşünüyorum.

Mail:emre.b.yildirim@gmail.com

5-Özgün İçerik Oluşturun

      

          Her şeyi yaptık sanırım.Sitenin domainini hostunu temasını ayarladıktan sonra en önemli kriterlerden birine geldik yazılarınız.Sizlere direk şunu yazın bunu yazın diyemem ama İnsanların işine yarayacak özgün içerikler oluşturmaya başlayın.Yazılarınız sürekli güncel tipli yazılar olsun.Yazacağınız özgün içerikler Seo açısından da sağlıklı olacaktır.Google da sıralamanızı arttıracaktır.Güncel tipli yazılardan kastım aslında şu:
Blogger Nasıl yedeklenir?
Blogdan Para Kazanma  bu iki başlıkta yazılarım var inceleyin bu tür yazılar her zaman canlı kalan yazı tipleridir bunlar her zaman araştırılır.Bu konular hakkında yazacağınız özgün yazılar sizi bir adım önde götürecektir.

Sayfalar

Blogunuza statik sayfalar eklemeyi unutmayın.Hangi menülerin hangi navigasyon alanlarının belirleneceğini siz seçiniz.Sitenizde Hakkınızda ve öneriler gibi sayfalar oluşturup sitenizi ziyaret edenlerin yorumlarını alabilirsiniz.İlk Hakkınızda kısmınızı oluşturun diyebilirim özellikle kişisel blog yazarının yapması gereken adımlardan biridir.Benim de hakkımda kısmını siteyi açar açmaz yazdım şuan yazdığım hakkımda kısmını beğenmedim klasik şeyler yazmayı bırakın.Burada doğdum burada yaşıyorum tarzında kimse merak etmiyordur emin olun.Sizi anlatan kısa cümlelere yer vermeniz sizi daha iyi tanıtacaktır.

Konular


Konu seçiminiz diğer insanlardan diğer yazarlardan çok farklı olmalıdır ki sizin bloğunuza insanlar ziyaret edebilsin fikirlerinizden yararlanmak istesinler.Düzenli içerik girmeye dikkat etmelisiniz aksi takdirde unutulursunuz bloğunuza eskisi kadar girenin olmadığı farkedersiniz.


5 adımda blog yazımın sonuna geldik sizler için faydalı bir yazı olmuştur inşallah.Yararlanmışsanız ne mutlu bana …

6 yorum:

 1. Çok önemli ve aydınlatıcı yazı daha.Tek tek okunarak irdelenmesi gerek :)

  YanıtlaSil
 2. Yazınızı okuyunca... Sırf kendi yazıp sırf tek kendimizin okuduğu, diyelim ki üç, beş yıl öncesine dönüp bakabildiğimiz bir günlük niyetine yeni bir blog açılabilir mesela. Kendim için düşünemem bile, zaman ve yazı.....Ama iyi olurdu. Kısa notlar. Sevilen sözler, o gün karşılaşılan eski lise arkadaşları gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abla en önemlisi de o zaten üç dört yıl sonra çok güzel bir günlüğe anılara dönüşecek olması blogun :)

   Sil
 3. hocam bilgilendirme için çok teşekkürler

  YanıtlaSil