14 Eylül 2016 Çarşamba

Blog Nasıl Yedeklenir

Blog Nasıl Yedeklenir?

     blogger ipucu

     Hepimizin kişisel yazıları olsun teknoloji olsun her alanda kendi çapımızda yazmaya çalışan  blog yazarıyız.Kendi çapımızda yazdığımız bu yazılara bir şey olsun istemeyiz heralde.Sizlere tavsiyem sizlere bunu öğrettikten sonra sitenizi her haftada bir yedeklemeniz olacaktır.Ne olur ne olmaz ne zaman başımıza nelerin geleceği bell olmuyor internet dünyasında.Bizzat ben yaşadım forum sitem bir anda ban yedi ve yedek almamıştım.Üzülmek hiçbir şeye fayda etmiyor sadece yaptıklarınızın bir saniyede gidişini izlemek zorunda kalıyorsunuz.

Blogunuzu iki türlü yedekleyebilirsiniz

a)Şablonunuzun yedeklenmesi

Şablon yedeklenmesi gayet basittir.Aşağıda sırayla vereceğim işlemler sayesinden çabucak şablonunuzun yedeğini almış olacaksınız
1)Blogger kontrol paneline giriniz.
2)Şablon kısmını düzenleye basınız.
3)Ordaki kodları kopyalayıp bilgisayarınızda yeni bir not defteri açıp içine yapıştırıp kaydedip çıkmanız yeterlidir.Böylece temanızı yedeklemiş olacaksınız.

Şablon yedekleme

b)Verilerin Yedeklenmesi

Şablonu yedeklediğimize göre şimdi de  yazdığım yazıları ve o yorumların nasıl yedekleneceği hakkında bilgi verelim.Aşağıda sırasıyla vereceğim işlemler sayesinde  verilerimizi yedeklemiş oluruz.
1)Blogger kontrol panelinize giriniz

2)Ayarlar kısmına giriniz.Oradan da diğer kısmını seçiniz.
3)Şimdi iki kısım var içeri aktar ve dışarı aktar
İçeri Aktar:Eğer daha önceden blogunuzu yedeklediyseniz yükleme yapabileceğiniz yer
Dışarı Aktar:Blogunuzun verilerini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.


blogger veri yedeklemesi
Böylelikle kısa ve öz şekilde blog nasıl yedeklenir,blog içe aktarma kısmını bitirmiş olduk bir sonraki yazıda görüşmek üzere...


28 yorum:

 1. Sevgili Emre Yıldırım, kısaca EY, benim bilmek istediğim bir konuydu. Okumak, yapabilmem için yeterli gelir mi henüz bilmiyorum. Ama yazısından fotoğrafına öyle emek ve zaman harcanmış bir blog ki burası yedek hatta yedeğin yedeklerine gereksinmem var Teşekkürler.

  Şimdi yeterli vaktim yok. Koşturmaca içinde öyle oluyor. Birkaç gün içinde okurum. Şimdiden teşekkürler. Şimdilik Harmandallı selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm Selam birazcık vakit ayırsanız iyi olacak site yedeklemek çok önemli :)

   Sil
 2. Şüphesiz, blogu yedeklemek çok lazım olan bir işlem. Bilmeyenler için faydalı, bilenler için ise hatırlatıcı bir yazı olmuş. Ne yazık ki Blogger'da bazı aksilikler olabiliyor ve bu yedekleme işi çok işimize yarıyor. 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet blogger denilince aklıma aksilikler geliyor.Her bloggerın haftalık yedekleme yapması şart diye düşünüyorum ne zaman ne olacağını kimse kestiremez :)

   Sil
 3. Çok duyuyordum bunu, gerekli diye. Nasıl yapılacağını bilmiyordum. Müsait vaktimde halledeyim inşallah. Çok teşekkürler kardeş ⭐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ablacığım ya :) Blogumu sık sık ziyaret ediyorsun çok teşekkür ederim :) yorumların benim için önemli müsait bir vaktinde bakarsan iyi olur :)

   Sil
 4. Sağol Emre'ciğim ya, çok önemli bir konu bu. Ben nasılsa arada tepem atıp siliyorum aslında yedekleseydim sonra pişman olup hepsi geri koyardım. Bu arada yedekleyince yorumlar da geri geliyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlar da geri gelir haftada bir yapmanızı öneririm :)

   Sil
 5. Ben zaman zaman yedekliyordum bu aralar tekrar yapmalıyım ,benim için bir hatırlatma oldu:)
  Çok teşekkürler Emrecim ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli olarak yapmak şart abla ya siteye ne zaman ne olacağı belli olmuyor :)

   Sil
 6. Şablonda sürekli düzenleme yaptığımdan yedeğini her seferinde alıyordum ama daha önce hiç veri yedeklemesi yapmamıştım. Çok yararlı bir bilgi oldu, teşekürler. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Ebrar veri yedeklemesi şablon kadar önemli bir şey haftalık olarak almalısın bence :)

   Sil
 7. Önemli konu. Uzun zamandır yedeklemiyordum. Hatırlattığını iyi oldu. Eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Düzenli yedek tutmak şart abi ya unutmayalım :)

   Sil
 8. teşekkürler bilgilendirme için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup yorumunu kattığın için ben teşekkür ederim asıl :)

   Sil
 9. Emre Bey son derece önemli bir konudan bahsetmişsiniz. Ancak yedekleme yapmak kadar yedeklenmiş içeriğin nerede saklandığı da önemlidir. Cloud sistemler bu konularda hayat kurtarıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cloud sistem gerçekten çok önemli bir şey bunlar sayesinde birçok anımız olur site yedeklerimiz olsun hepsi güvende oluyor :)

   Sil
 10. Yedeklemek önemli, ne olur ne olmaz. Ben arada yedekliyorum, içim rahat oluyor.

  YanıtlaSil
 11. blog yedeklemek oldukça önemli bir konu. Yanlış yapılan yedekleme ciddi hasarlara sebebiyet verebiliyor. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bloggerda yedekleme yapmak çok kolay ya blogu yedekleme konusunda anlattıklarımı yaparsalar çok zorluk yaşayacaklarını sanmıyorum :)

   Sil
 12. teşekkürler yedeksiz sıkıntılı

  YanıtlaSil
 13. Bu kesinlikle çok faydalı bir paylaşım olmuş. Geçenlerde paylaştığım bir yazımı sildim yanlışlıkla. O kadar sinir oldum ki. Bloğu kapatmayı dahi düşündüm. Neyseki paylaşımlarımı mailime göndermişim tekrar yükledim, sorun ortadan kalktı :) Ama bu daha garanti bir yöntem. Teşekkürler. Kaleminize, emeğinize sağlık,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yazınızı bulmanıza sevindim :) blog yedeklemenizi bir daha unutmayın :)

   Sil