28 Ağustos 2016 Pazar

Blogger Sitemap Eklentisi

Blogger Sitemap Eklentisi


blogger sitemap eklentisi


      Uzun bir iş arasının ardından tekrar yazma fırsatı buldum değerli okurlarım.Sizlere şimdi Google için çok önemli olan bir şeyden bahsedeceğim.Sizlere sitemap hakkında bilgi sunacağım.Blog yazarlarının genelde dikkat etmediği önemsemediği bir şeydir sitemap.

     Ne işe yarar?

      Haliyle yazılar yazıyoruz.Bu yazıların hızlı bir şekilde google tarafından indexlenmesi robotların kolay bir yolla sitemizin url'lerine ulaşması gerekir.Bu robotların daha  hızlı bir şekilde tarayıp indexlemesi için de sitemap her sitesi olan insan için çok gereklidir.İndexlenmenin bir diğer önemli yanı da Robots.txt oluşturmadır.Bununla ilgili yazımı geçen haftalarda yazdım linkini vereyim ona da bir göz atın derim        Nasıl Ayarlanır?

XML sitemap oluşturmak için günümüzde birçok ücretsiz servis bulunmaktadır.50 000 ile sınırlandırılan sitemap dosyalarını normalde sitemap.xml olarak eklemelisiniz fakat ikinci bir dosya eklemek zorunda kalırsanız ismi sitemap2.xml olmalıdır. Site haritanızı oluşturduktan sonra Google’a eklemek çok önemli bir etkendir. Google’a web sitenizdeki haritayı tanıtmak için web yöneticisi araçlarına (webmaster tools) sitenizi eklemi olmanız gerekir.”Kontrol paneli” sayfasına girip sol menüden site yapılandırma adresindeki “Site Haritaları” sayfasına girin. Daha sonrasında “Bir Site Haritası gönderin” butonuna tıklayıp site haritanızı tanıtın.Site haritanızı ekledikten sonra onaylama süresi bekleyeceksiniz.Sayfanızı birkaç dakikada bir yenileyin.Tüm yapmanız gereken bu kadar. (bu kısım seobv.com'dan alınmıştır)

         Onun haricinde özel Site haritaları da vardır sizlerin rahatça istediğiniz yazıya ulaşmanızı sağlayabilmek için sizlere biraz da ondan bahsedeyim:
"<div style="overflow:auto; padding:5px; width:185px; height:300px; background-color: rgb(255, 255, 255); border:1px solid #ccc;"><script src="http://yourjavascript.com/524549651/sitemap.js"></script><script src="http://eklentileri.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=500&amp;alt=json-in-script&amp;callback=loadtoc"></script></div> "
**Kırmızı kodlu yazıları kendi keyfinize göre oynayıp değiştirebilirsiniz hiçbir sakıncası yoktur.

Yerleşim - Gadget Ekle - HTML/JavaScript seçin ve açılan yere aşağıdaki kodları yapıştırın.Örneğin benim sitemdeki Site Haritası

   Çok faydalı bir yazı dizini olduğuna inanıyorum.Destekleriniz için şimdiden çok sağolun yorumlarınızı bekliyorum.

4 yorum:

 1. Güzel bir paylaşım.Giderek daha çok teknik şeyler yazıyorsun.Kolay gelsin sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet abla teknik içerikli yazmak daha kolayıma gidiyor bu aralar öyle idare ediyoruz :)

   Sil
 2. Site-map gerçekten çok iyi yayınlara geri dönüş, kronoloji açısından bir nevi de trafik için... faydalı bir paylaşım olmuş, kalemine sağlık ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim faydalı yazılarım devam edecektir kaçırmayın derim :)

   Sil