9 Temmuz 2016 Cumartesi

Robotlara Kalp Takıldı


Robotlara  Kalp TakıldıHarvard Üniversitesi yoğun çalışmalar sonucunda fare kalbi taşıyan robot üretti. Ayrıntılar haberimizde.

Fare kalbinde var olan hücreler, göğüs implantlarında kullanılan silikon ve biraz da altın, genetik mühendislik kullanarak bir araya getirildi ve fare kalbine sahip robotumuz hazır! Harvard Üniversitesi'nde çalışan olan araştırmacılar mükemmel bir robot geliştirdiler. 'Canlı robot' olarak adlandırabileceğimiz bu robot, yavru vatoza benzemekte ve kasılıp gevşeme hareketleri yapıp yüzebilmekte.
Robotun dış yüzeyinde silikon kullanılmış, iskelet sistemi ise altın kablolardan oluşmakta. Robota canı veren en önemli asıl şey, genetik mühendislikle gelişimi sağlanan 200.000 adet fare kalp hücresi. Özelleştirilen hücreleri, belirli dalga boyutlarında ışığa tepki vermesi yönünde değiştirdiler. Işık aldığı anda kasılma ve gevşeme hareketleri yapmakta olan hücreler, içerisinde bulunduğu robotun su içerisinde hareket etmesini, yani yüzmesini sağlıyor. Şimdilik laboratuvar ortamının dışında hayatta kalma gücüne sahip olmayan biyonik robot, canlılığını sürdürebilmek için sterilize edilmiş bir ortama ihtiyaç duymakta. Bunun nedeni ise robotun iç kısmında bulunan fare kalp hücrelerinin bağışıklık sistemine sahip olmaması. Yani dış ortamdan gelebilecek olan mikroskobik canlılar, fare kalbi hücrelerine saldırabilir ve sadece birkaç gün içerisinde hücreleri işlevsizleştirebilirler.
14 yorum:

 1. Bilim gerçekten çok farklı bir yere gidiyor. Üç boyutlu yazıcıların bir eseri olmalı bu sanıyorsam. Bakalım daha neler göreceğiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum da bu kadar hızlı ilerlemesi ne kadar iyi bilemeyeceğim.İşin çivisi çıkmasın da :)

   Sil
 2. pes valla pes. bu robotlar ya bizi öldürürlerseee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha aynen ya ya böyle bir şey de gerçekleşebilir sahibini öldüren robot :)

   Sil
 3. Hayatımızda giderek robotların etkinliği artıyor.Duyguları da olunca tamamdır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık iyice topluma katılırlar desene :)

   Sil
 4. Filmlerde olan robotların insanlara karşı savaşı sanırım ilerleyen çağda gerçekleşecek gibi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşünüyorum oraya doğru gidiyoruz Selim kardeşim :) Kendi silahımız bizi vuracak :D

   Sil
 5. Geçen de video vardı, insan gibi mimiklerini kullanarak konuşan bir kadın robot. Biz bu gelişmeleri hep uzaktan seyreden ülke olmaya devam mı edeceğiz acaba... ⭐

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef Emine abla ya millet sürekli bir şeyler geliştiriyor biz de bunları sadece uzakten seyreden ülkeyiz :(

   Sil
 6. Çok gerekli miydi bilmem kalp koymalari?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlaştırmaya çalışıyorlar ama sonuçta kendileri yönetiyor :)

   Sil
 7. 1 yaşıma daha girdim :) Artık yeni teknolojilere tepkisiz kalıyorum, hayal diye düşünülen çoğu fikir gerçekleştirilmeye başlandı, sonumuz hayır olsun bakalım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Mustafa kardeşim biz insanların yerini alır hale geldiler zaten :)

   Sil