28 Haziran 2016 Salı

KREDİ KARTI KOPYALAYICILAR NASIL TESPİT EDİLİR?

KREDİ KARTI KOPYACILARI NASIL TESPİT EDİLİR

kredi kartı       
        
          Yakın günlerde televizyon haberlerinde de sık sık yer verilen kredi kartı kopyalama cihazı haberleri halkın gözünü korkuttu. Kredi kartınızı bu tür cihazlardan korumanız gerekmektedir. Biz de bu haberimizde size yardımcı olacağız.
          Yaşadığımız dünyada neredeyse teknolojinin girmediği hiçbirşey kalmadığı için güvenlik zaafiyetleri de artmaya başladı. Yıllardır değişmeyen ve etkili bir yöntem olan, genellikle ATM'lere yerleştirilen SKİMMER (kart kopyalama cihazları) nedeniyle para kaybı yaşayan kullanıcı sayısı küçümsenmeyecek derecede fazla. Peki bu kart kopyalama hilesini nasıl farkedebiliriz?

          Aslında bu konu skimmer i yerleştiren hırsız hacker a göre değişkenlik gösterir, eğer fazlasıyla profesyonel ve titiz bir hacker ise yapabileceğiniz pek bir şey yok fakat biraz dikkatsiz biri ise dikkat edeceğiniz bir kaç ipucu ile kartınızın şifre güvenliğini sağlayabilirsiniz. İlk olarak bakmanız gereken yer ise kart okuyucu kısımdır. Eğer bu kısımda yapıştırıcı izi, değişiklik veya boyutsal bir büyük bi şekil varsa o ATM sizin için güvenli değildir. Bu tarz durumlarda şifrenizi hiçbir açıdan görülmeyecek açıda girerek hırsız hackerların şifrenizi çalmasının önüne geçebilirsiniz.
               kredi kartı
           Fakat tuş takımının değiştirilmiş olması ihtimalini de gözden kaçırmamanız gerekiyor. Tuş takımının boyalarına bakın kalitesiz adi boya varsa orijinal değildir. Veya tuş daha yüksekte olursa, basarken zorlanma oluyorsa bir tuzağa düşmüş olup paralarınızı kaybetmek üzere olabilirsiniz. Bu kadar da değil, bir dikkat etmeniz gereken şey de taşlardan çıkan melodik sesler olacaktır. Her tuşun farklı bir ses çıkarttığını farkederseniz de çok dikkatli olun. Bu durumda en iyi çözüm ATM yi kullanmamaktır. Yeni ATM’lerde silme tuşu sessizdir. Farkı şifreler girip bu tuşu kullanarak tekrar girerseniz kendi güvenliğinizi bi nebze sağlamış olursunuz. Bizim vereceğimiz bilgiler bu kadardır. Hiçbir kimsenin böyle bir durumla karşılaşmaması dİleğiyle...

8 yorum:

 1. Onemli olan kart sifresi degil. Akilli sms diye bir sey var artik. Kullanmayn banka vatmi bilmiyorum ama sonucta biraz daha guvenli gibi oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güvenlik için aslında birçok şey var üşengeç ve unutkan olduğumuz için uğraşmıyoruz daha sonra başımıza büyük belalar geliyor :)

   Sil
 2. Faydalı bir bilgi, teşekkürler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim İlknur uzun bir aradan sonra seni görmek çok hoş :)

   Sil
 3. Konu, bilinmesi gereken ve arayıp da bulunamayan cinsten. Okuyacağım. Ama salim kafayla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin okuyup faydalanması gereken yazılardan biri oldu en yakın zamanda okumanı tavsiye ediyorum :)

   Sil
 4. Faydalı bir yazı olmuş. Farkındalık yaratmış. Bir de başka güvenlik yöntemi ıssız yerlerde tek başına duran ATM leri değil de banka önü, AVM gibi kamera kaydı olan yerleri kullanmak olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız sürekli gözetim altında oluyor banka önü avm önündeki atmler yorumun için teşekkürler Turgay abi :)

   Sil