6 Mayıs 2016 Cuma

Türk Mühendislerin Geliştirdiği Yazılım Şehir Güvenliğinde Yeni Dönem Başlatacak

Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen bir yazılım sayesinde şehirler daha güvenli ve akıllı olacak. Şehrin tek bir noktadan yönetilmesini sağlayan yazılım sayesinde güvenlik üst düzeye çıkacak.
Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve mevcut sistemlerle entegre olabilen Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi(iSIM) sayesinde şehirler, güvenli ve akıllı şehirler kriterlerine uygun hale gelecek. Şehrin tek bir noktadan yönetilmesine imkan sağlayan yazılım, Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit ve Proline AR-GE Direktörü Banu Altay'ın katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında kamuoyuna tanıtıldı. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen iSIMyazılımı, hem şehir güvenliğini üst düzeye çekecek, hem de yüksek güvenlik gerektiren alanların denetilmesinde kullanılacak.
iSIM ile marka ve platform farkı gözetmeksizin sensörlerden alınan veriler işlenecek ve farklı sistemlere entegre edilecek. Şehirdeki tüm kamera ve sensörlerle iletişime geçecek olan yazılım, verileri kontrol merkezine ileterek şehrin daha güvenli olmasına yardımcı olacak. iSIM, sahip olduğu coğrafi bilgi sistemi modülü ile trafik yönetimi üzerinde de etkili olacak. Ayrıca yazılımda yer alan akıllı video analiz algoritmaları takibi mümkün olmayan binlerce kameradan alınan görüntüyü inceleyerek herhangi bir alarm durumunda kısa sürede reaksiyon alınmasını sağlayacak. Bu algoritma sayesinde şüpheli kişilerin kısa sürede bulunması sağlanacak. (Bu algoritmayı Hızlı ve Öfkeli filminde yer alan Tanrının Gözü algoritmasına benzetebilirsiniz.)
iSIM, akılı şehir sistemlerini bir bütün olarak ele alıyor ve şehri güvenlik zinciri haline getiriyor. Şehirlerin ihtiyaç duyduğu tüm güvenlik bileşenlerine cevap veren yazılım geleceğin yeni teknolojisi olabilir. Böyle bir yazılımın Türk mühendisler tarafından yapılmış olması ise göğsümüzü kabarttı diyebiliriz.

6 yorum:

 1. Aklıma, geçtiğimiz günlerde Emniyet müdürünün Ankara'da üç gün çalıntı plaka ile fark edilmeden dolaştığı geldi :))

  YanıtlaSil
 2. Bunu bilmiyordum gerçekten böyle bir şey varsa emniyet güçleri uyuyor ya :)

  YanıtlaSil
 3. Türk mühendisleri en kaliteli işleri yapıyor ancak ya imkan yoktu yada gerekli değeri görmüyorlardı. Ancak artık değer görüyorlar ve çok başarılı işler yapıyorlar.

  YanıtlaSil
 4. Olay şu aslında büyük şirketlerin mühendislere maddi manevi desteği vermemesi her biri yabancı markaların bayiliğini almış kazanacakları paraya bakıyor :)

  YanıtlaSil
 5. Sehirlere uzay çagi geliyor desene :)

  YanıtlaSil
 6. Bi nevi öyle diyebiliriz Derya abla :)

  YanıtlaSil