17 Mayıs 2016 Salı

Türk Kullanıcıların Akıllı Telefon ile İmtihanı: Son İstatistikler

Türk Kullanıcıların Akıllı Telefon ile İmtihanı: Son İstatistikler
Küresel bir analiz ve istatistik kurumu olan Deloitte, 2012 yılından bu yana dünyada mobil yaşamın detayları hakkında analizler yapıyor, daha sonra bunları yayın organlarıyla paylaşıyor. Deloitte’ in bu çalışması mobil telefon kullanıcı tercihlerinin çeşitli sorular ile analiz edilmesiyle oluşturuluyor ve hizmet sağlayıcıların "pazar analizleri" yapabilmesinde kaynak oluşturuyor. Doğal olarak bu analizlerden Türkiye’deki mobil yaşam hakkında ilginç bilgilere de ulaşabiliyoruz.
Aşağıda Türkiye’de fokus grup olarak belirlenen 1.000 kişi ile yapılan araştırmadan önemli başlıkları derleyerek, siz Tamindir okuyucuları ile paylaşmak istedik. Araştırmanın detaylarını şemalardan takip edebilirsiniz. 
Türkiye’nin akıllı telefon alışkanlığı profili

Türkiye’nin akıllı telefon alışkanlığı profili

-Türkiye, dinamik genç nüfusu nedeniyle dünyada cep telefonu bağımlılığının en yüksek olduğu ülkelerden biri. Diğer ülkelere kıyasla Türk akılı telefon kullanıcıları görsel medya içeriklerini (video ve fotoğraf gibi) daha hızlı ve sıklıkla tüketiyorlar.
-Türk kullanıcılar diğer ülkelere kıyasla fotoğraf çekmeye ve paylaşmaya daha meraklılar. Türk kullanıcıların yarısından fazlası fotoğraf çekerek, bunu sosyal medyada paylaşmayı seviyorlar. Türk kullanıcılarının yarısından fazlası (yüzde 53) günlük olarak fotoğraf çekiyor ve anında bunu sosyal medyada paylaşıyorlar.
-İletişim uygulamalarına ek olarak Türk kullanıcılar, alışveriş sırasında bilgi almak için telefonlarını sıklıkla kullanıyor ve karşılaştırmalar yapıyorlar.
Türkiye’nin akıllı telefon alışkanlığı profili

Türk akıllı telefon kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları

-Araştırmaya göre Türk kullanıcılar bir arada oldukları zaman bile telefonlarından vazgeçmiyorlar; aile ile birlikte geçirilen zamanlarda 18-25 yaş grubu 45-50 yaş grubuna göre iki kat daha fazla telefonla ilgileniyor.
-Türk insanı telefon değiştirme hızı yüksek olan bir tüketici kitlesi, tüketicilerin yüzde 80’i 3 yaşından eski telefon kullanmıyorlar.
-Türkiye’de her 2 telefondan 1’i biri el değiştiriyor. Bu telefonların yüzde 70’i akrabalar ve arkadaşlar arasında takas ediliyor, geri kalanları genellikle internet üzerinden satılıyor ya da yenisi alınırken yine takas ediliyorlar. Yedek olarak saklanıp kullanılmayan telefonların oranı yüzde 37 olarak işaret ediliyor.
-Türk kullanıcıların internete bağlanırken en sık tercih ettiği yöntem Wi-Fi ancak, 4.5G’nin yaygınlaşması ve veri paketlerinin ücretlerinin düşmesi ile Wi-Fi’a olan bu yatkınlığın düşeceği tahmin ediliyor.
Türkiye’nin akıllı telefon alışkanlığı profili
-Ülkelerin akıllı telefona olan bağımlılıkları karşılaştırıldığında, ortalama ve üzeri bağımlılık seviyesi gün içinde 50 defadan fazla telefon kontrol etme ile en yüksek olan ülke Türkiye olarak belirlenmiş.

Türk akıllı telefon kullanıcıları bağımlılık oranı

-Araştırmanın en can alıcı verisi olarak akıllı telefonların Türk insanının gündelik hayatın birçok noktasında kendine yer edinmiş olduğunu ortaya çıkarıyor. Katılımcıların yüzde 80’inden fazlası ortalama ve üzeri bağımlılık seviyesine sahip.
Tük akıllı telefon kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları
-Akıllı telefona olan bağımlılık 18-24 yaş arası katılımcı grubunda zirve yapıyor; bu durum indirilen uygulama sayıları ve yapılan harcamalara da yansıyor.
Tük akıllı telefon kullanıcılarının kullanım alışkanlıkları
-Katılımcıların büyük bir kısmı güne başlarken ve yatmadan önce kontrol amaçlı ya da amaçsızca akıllı telefonlarına bakıyorlar.
Türkiye’nin akıllı telefon alışkanlığı profili
-Her 3 kişiden 1’i uyandıktan sonra 5 dakika içinde telefonuna bakıyor; bu oran18-24 yaş grubunda en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Deloitte araştırması bunu aşağıdaki şemada gördüğünüz sorularla ölçümlemiş.
Türkiye’nin akıllı telefon alışkanlığı profili

18 yorum:

 1. Mobil internet, konuşma ücretlerinin de istatistikleri lazım :) Yine dünyada 1. Sırada mıyız acaba?

  YanıtlaSil
 2. Yine 1.olabiliriz bence Mustafa abi :)

  YanıtlaSil
 3. Dün farkettim ben de, telefon elime ek bir uzuv olmuş, haberim yok :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkında olmadan sürekli kullanıyoruz :)

   Sil
 4. Ben telefon baş ucumda değilken uyuyamıyorum bile. Radyasyon felan zararlı ama böyle de bir alışkanlık oldu. Gözümü açar açmaz da telefonuma, telefonumun şarjı bitmişse de laptobuma koşuyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz de senden farklı değiliz.Yorumun için teşekkürler :)

   Sil
 5. geçen bir arkadaşım diyordu çok güldüm, bu akıllı telefonlar çıktı çıkalı biz akılsızlaştık, beynimizi çalıştırmalıyız filan doğru mu ne :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru düşünmeyi unuttuk desek yeridir :)

   Sil
 6. telefonum herşeyimi paylaştığım en yakın arkadaşım oldu benim de :) blogumu ziyaretin için teşekkürler, izleyicin oldum ben de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin öyle oldu diyebilriz Esra abla blogumu takip ettiğin için de çok teşekkür ediyorum :)

   Sil
 7. Toplumumuz A.Ö ve A.S olarak iki bölümde incelenmeli fark görülmeli. A.Ö (Akıllı telefon öncesi) A.S (Akıllı telefon sonrası) :)

  YanıtlaSil
 8. Hiç şaşırmadım :) iletişimimiz zayıf birbirimizle. Parmaklar daha iyi ifade ediyor kendini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dönemlerde biraz öyle galiba böyle yaşamak zorundayız :)

   Sil
 9. Merhaba,

  akıllı telefonların bizi ''aptallaştırmak'' için tasarlandığına inanıyorum. İnsanları doğal ortamından uzaklaştırıp asosyalleştirmek için uygun vasıta. Bizde sanal ortamda sosyalleştiğimiz için çok mutluyuz ya, bile bile kendimizi tutsak ediyoruz. O kuru istatistikler aslında kara bir tablo çiziyorlar da hala kendimizi gelişmiş ülkeler ile yarışır halde görüyoruz...

  Paylaşım için teşekkürler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim gamze ablacım :) asosyalleştiğimiz çok doğru :(

   Sil
 10. Yazı, ayrıntısıyla çok ilginç; konuyu anlatan resmi de çok beğendim. Söze gerek bile kalmamış neredeyse...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Araştırmalar ortada susmak gerekir :)

   Sil